reede, 13. detsember 2019

Praktiliste tööde kaitsmine

13.detsembril oli Lihula Gümnaasiumis tähtis päev: uurimuste ja praktiliste tööde esitlemine.
Sel aastal juhendasin 3 õpilast. 12.klassist  Kati Anijärv tegeles 7 kuud munakanade kasvatamisega alates munade inkubaatorisse paigutamisest kuni noorte kanade munema hakkamiseni. Õpilane esines väga rahulikult ja enesekindlalt ning oskas vastata kõigile küsimustele. Sten Viikman 9.klassist valmistas putukatele elupaiga nn hotelli ja uuris seal olevaid selgrootuid. Esinemine oli napisõnaline, putukaid märkas ta vähe. Silver Nikkel 9.klassist uuris kirjanduse põhjal kuidas oleks võimalik saada kotkauurijaks. Ta tegi ka proovivaatlusi ja koostas infovoldiku Kotkauurija meelespea ning esitles komisjonile leitud merikotka sulgi ja räppetompe. Suur töö sai valmis ning tee kooli lõpetamisele on avatud.
Kati Anijärv

Silver Nikkel

esmaspäev, 9. detsember 2019

BSP laager Taanis Ärö saarel

Rahvusvahelisse BSP laagrisse sai Eestist kandideerida 8 õpilast. Motivatsioonikirjade põhjal osutus Lihula gümnaasiumist valituks Kevin Reidar Bachaus. Laager toimus Läänemeres asuval Ärö saarel. Saatjaks oli kaks õpetajat Inglise Kolledzist Luise Tiks ja Lihulast Marje Loide. Laager kestis 6 päeva 15.kuni 21.septembrini.
Õpilased pidid kaasa võtma magamiskotid ja madratsid ning magama suurtes välitelkides välivooditel. Osalisi oli Venemaalt, Taanist, Soomest, Saksamaalt, Rootsist ja Lätist.
Programmilisteks tegevusteks oli vaja koguda loodusest infot ja materjale, et esitleda katseid ning loovtöid. Nädala jooksul tegeldi prügi kogumise, veeloomade uurimise, söödavate taimede kasutamise, veereostuse kindlaks tegemise, ookeanide hapestumise ja maastikukunstiga.
Ühistegevusteks oli pallimängud, tähtede vaatlused, lõkkeõhtud, maastikumäng ja projektide kokkuvõtetega esinemine kogu laagri seltskonnale. Õpilased said palju uusi sõpru!

laupäev, 31. august 2019

BSP rahvusvaheline laager Roostal

Maikuus tuli pakkumine osaleda Roostal rahvusvahelises Läänemere ehk BSP projekti laagris. Laager oli plaanis tähistamaks 30 aasta möödumist BSP projekti algusest. Huvilised oli Lii ja Kärt vaatamata sellele, et laagri töökeel on inglise keel.

Laager toimus 26.-29.08. ja korraldajad olid nii MTÜ Mondo kui Tartu Loodusmaja (eriline tänu Gedyle!). Osalejaid saabus Lätist, Sloveeniast, Jaapanist, Ukrainast ja Venemaalt. Osaleti jõe ja mere uurimise töötubades, matkati Osmussaarel, esineti koduriikide tutvustamisel, käidi ujumas ja mängiti trumme, lauamänge, sõbruneti.


reede, 30. august 2019

Globe laager Remnikul

Igal suvel korraldatakse Globe projekti suvelaager mõnes kaunis Eestimaa paigas. Ikka selleks, et õpilased saaksid uurida maakatet ja teha miniuurimusest kokkuvõtteid ülikooli spetsialistide juhendamisel. Kolm päeva augusti algusest olime sel aastal Peipsi järve põhjakaldal Remnikul. Kokku osales sadakond õpilast, õpetajat ning USA saatkonna esindaja, lisaks õpilased Lätist. Vaprad Lihula õpilased Marietta ja Astrid lõid kaasa rühmatöödes, matkasid, esitasid tulemusi, võtsid osa Globe mängudest ning said palju muid toredaid kogemusi. Saatev õpetaja Marje tegi koostööd Ene Kook taimede õpitoas nii jõe ääres kui järve rannal. Üllatuseks oli kohtumine haruldase ainult Peipsi ääres kasvava taimega, kellel nimeks - pruun lõikhein.

pühapäev, 9. juuni 2019

Taimevaramu näitus

Kaks aastat tagasi oli käimas palju huvitavaid projekte, kus sai osaleda, et tähistada EV 100 juubeliaastat.
Meie kool võttis osa 7.klassi tüdrukutega projektist Eesti Taimevaramu. Tulemuseks oli 10 herbaarlehte Tartu ülikooli taimeherbaariumis ning stend rändnäitusel 2 meie õpilaste vormistatud herbaarlehega. Tänavu lõpetavad Amy, Melody, Kairi ja Merili juba 9.klassi.
Näitus oli meie koolis külas maikuus ja liikus edasi Pärnu keskkonnahariduse keskusesse.
Tore oli anda oma panus taimeliikide õppesse ja herbaariumikunsti omandamisse.

pühapäev, 26. mai 2019

Igaühe loodushoid

Looduskaitsekuu selle aasta peaidee on Igaühe loodushoid. Selle teema paremaks mõistmiseks tuli 9.klassile külla Keskkonna-ameti loodushariduse spetsialist Kalle Kõllamaa. Ta korraldas rühmatööna mõttetalgud teemadel, miks peaks loodust hoidma, mis on igaühe loodushoid ja kuidas on olukord igaühe koduümbruses. Peale arutelu läksime rühmadena otsima kooli staadioni ümbrusest nurmenukke, et osaleda ELF nurmenukkude otsimise talgutel. Saadud tulemused postitasime veebilehele.

reede, 24. mai 2019

Vabariiklik bioloogia olümpiaad

2019.aastal toimus vabariiklik bioloogia olümpiaad Luual Metsanduskoolis 17. ja 18.mail.
Lihula Gümnaasiumi esindas Silver Nikkel, kes osales 8.klasside arvestuses. Kahe päeva jooksul näidatud teadmised tõid talle 6.koha tabelis punktide arvu järgi ning III järgu. Silveril oli see juba 5.kord käia vabariigis bioloogia alal võistlemas, alustas ta seda teekonda Metsküla Algkoolis.

esmaspäev, 6. mai 2019

Noored euroopa metsades

Lihula gümnaasiumi abituriendid on nii tublid olnud, et kohe kaks võistkonda pääses finaalvõistlusele Järvseljal. Sõitsime kohale 2.mail Svea, Irise, Liisa, Eliise, Jana ja Inga-Garmeniga.
Kusjuures Iris, Liisa ja Jana juba osalesid eelmisel aastal finaalis.
Ilm väga kaunis polnud, pilves ja vihmane ning jahe. Kokku oli võistlema saabunud 15 kolmeliikmelist võistkonda üle kogu Eesti. Esmalt söödi kõht täis ja siis kuulati loengut, vastati kolmekümnele viktoriiniküsimusele. Peale seda mindi metsarajale praktilisi ülesandeid lahendama. Kaardi järgi tuli läbida 7 kontrollpunkti ja igas aja peale ülesandeid lahendada.
Õhtusöögi ajaks olid kõik väga vettinud osavõtjad metsast väljas ja said kuivad riided panna. Peale sööki asuti valmistama plakatit teemal Puidust tulevik. Plakat koostati koha peal ja inglise keeles.
Järgmisel päeval esineti oma ideedega metsanduse arengust järgmisel kümnendil. Võitis H.Treffneri võistkond ja meie Lepatriinud jäid esimesse poolde 6.kohaga. Eelmise aastaga võrreldes tõusime tabelis.

 Võistkond GES















                                     võistkond Lepatriinud

esmaspäev, 8. aprill 2019

Linnuviktoriin

5.aprillil sõitsime Lihulast kahe võistkonnaga Tartusse, et võrrelda teadmisi kahes vanuserühmas.
Põhikooli võistkonda kuulusid Kulla Saatmäe, Indrek Kivisalu, Silver Nikkel, kes saavutasid 6.koha
Gümnaasiumiastmes korraldati võistlus esimest korda ning Kartin Veek, Lii Urb ja Kevin Reidar Bachaus saavutasid 4.koha. Edaspidi tuleb rohkem tähelepanu pöörata linnuhäälte õppimisele.
Õpilased olid vaprad, kuna pidid vastu pidama kokku 6 tundi autosõitu.

Lihula vanad 
Lihula noored

teisipäev, 2. aprill 2019

Linnuvaatlus Lihulas

Linnadevaheline linnuvaatlusvõistlus on mõnus pühapäevane tegevus.
Tuleb vähemalt kolmel inimesel korraga linna piirides ringi jalutada ja kuuldud-nähtud linnuliigid kirja panna. Arvesse lähevad linna piiridest kuni 1 km kaugusel lendavad ja häälitsevad linnud, keda on võimalik binokli abil kindlaks teha.
Sel aastal osalesid Katrin Veek, Lii Urb ja Kevin Reida Bachaus koos õpetaja Marje Loidega.
Alustati kell 9.00 Lihula COOP kaupluse eest, kõnniti tugeva tuule kiuste mõisa mäeni ja tagasi, parki ja tagasi. Siis sõideti vana aiandi ja raudteetammi kanti, külastati surnuaeda ning kokku sai kirja 36 liiki linde, neist pooled olid rändlinnud. Kõige rohkem kohati tihaseid ja kõige haruldasem oli kuuse-käbilind. Linnuretke üks eesmärkidest oli valmistumine vabariiklikuks linnutundmisvõistluseks, mis toimub Tartus.

kolmapäev, 27. märts 2019

Noored euroopa metsades

20.märtsil toimus üle-eestiline veebiviktoriin metsanduse teemal.
Sel aastal ei pidanud ise küsimusi koostama ja vastata tuli seekord eesti keeles. Varasematel aastatel olid küsimused euroopa metsade kohta  inglise keeles. Viktoriin toimus 90 minuti jooksul, kus vastata tuli 50 küsimusele. Võistkonnas võis olla kuni kolm liiget vanuses 16-19 aastat.
Lihula Gümnaasiumist võttis osa 11 võistkonda, kellest 2 pääsesid finaalvõistlusele.
Kõige tublimad olid 12.klassi õpilased Svea, Eliise ja Inga-Garmen võistkonnast GES
ja neile järgnesid ühepunktise vahega Liisa, Iris ja Jana võistkonnana Lepatriinud.
Finaalvõistlus toimub Järvselja metsades 2. ja 3.mail.

teisipäev, 12. veebruar 2019

Bioloogia maakondlik olümpiaad

Pärnumaa bioloogia ainealasest olümpiaadist võttis osa sel aastal LG 11 õpilast, neist 3 gümnaasiumiastmes.
Kõige rohkem osalejaid oli 8.klasside arvestuses, kus Silver Nikkel oli jälle esikoha omanik.
Ka Astrid Põhako tegi tubli tulemuse, saades 6.koha.
12.klassist sai Inga-Garmen 2.koha, 10.klassist Lii Urb 1.koha ja Birgit Mikkus jäi 2.kohale.
Tänan õpilasi, kes vaatamata laupäevasele päevale soovisid kooli esindada ja pingutasid rasketele küsimustele vastata.
Lii Urb










Silver Nikkel

pühapäev, 3. veebruar 2019

Seeneviktoriin veebis

18. oktoobril toimus üle-eestiline Tartu Ülikooli loodusmuuseumi poolt korraldatud seeneviktoriin. Viktoriinil esitati õpilastele küsimusi seente mitmekesisuse, eluviisi, erinevate liikide ning nende tunnuste kohta. Viktoriinil osalejad pidid tundma seeni välimuse järgi ning oskama vastata kirjanduse põhjal koostatud küsimustele. Piltide järgi pidid noored võistlejad ära tundma erinevaid seeni. Võistlemine toimus veebis. 
Meie kooli vanema vanuserühma (10.-12. kl) võistkonnad tõid võistluselt koju lausa kolm auhinnalist kohta. I koha saavutas 100%-lise tulemusega võistkond “Arabella” (Nathali Ploomipuu, Lysette Vahtra, Keitlin Nikkel). II koht kuulus võistkonnale “Vallatud seenekesed” (Hanna Malk, Katrin Veek ja Eglyd Villers). III kohta jagasid meie kooli kolm võistkonda (“Birgkel”, “Mürakarud” ja “LIG”) koos K. J. Petersoni gümnaasiumiga. Nooremas vanuserühmas (6.-9.kl) saavutas meie koolist parima tulemuse 8. klassi õpilaste võistkond, kogudes 17 punkti 21-st.