laupäev, 19. detsember 2020

Praktiliste tööde kaitsmine

 2020.aasta on isemoodi aasta seoses distantsõppega, mille põhjustas Covid-19 koronaviirus.

Õpilased oleksid pidanud on praktilisi ja uurimuslikke töid kaitsam juba kevadel. Selleks tegevuseks avanes võimalus alles detsembris. Sel aastal juhendasin 9.klassi õpilast, kes soovis valmistada kendamat, populaarset Jaapanist pärit mänguasja. Retsenseerisin kolme tööd, kus õpilased tegid käsitööd: lihula lilltikandit, bgügge pitsi ja restaureerisisd mootorratast K-750. Lihula lilltikand on kohalik käsitööliik, kus mustrid on vaadatud ja paberile pandud elusloodusest, maasikad, kannikesed, kibuvitsaõied on ehtsa taime moodi. Nii jätkub looduse ilu märkamine ka järeltulevates põlvedes, kui tikkijad hakkavad omi mustreid looma.



teisipäev, 13. oktoober 2020

Aasta linnu - tuttpüti loengut kuulamas

 Igal aastal valib Eesti ornitoloogiaühing aasta linnu ja igal aastal räägib keegi linnuteadlane Penijõel aasta linnust. Seda kohtumist korraldavad RMK teabespetsialistid, kes tellivad bussi ja panevad välja reklaamid. Lihula gümnaasiumi õpilased on võimalusel alati osalenud, et rohkem teadmisi saada huvitavate linnuliikkide kohta.

Sel aastal pidas loengut ja näitas videoid Leho Luigujõe. Tuttpütte on Eestis 5 liiki ja neid on kerge ära tunda kui jätad meelde peapiirkonna sulgede värvused. Häälte järgi on juba raskem vahet teha, kuid siiski võimalik. Kuulajad said ka küsimusi esitada ning lõpetuseks teed ja küpsiseid nautida.

Õpilastele, 10.-11.klass, oli külastuskeskuse ekspositsioon väga huvitav vaadata ning avaldati arvamust, et ka järgmisel aastal võiks sellisel üritusel osaleda.


esmaspäev, 12. oktoober 2020

Jätkub pikaajaline rannikuvaatluse projekt

 Läänemere projekti ehk BSP tegevuste alla kuuluvad mitmed vaatlused, mille jooksul täidetakse ankeete, vaatluslehti. Lihula Gümnaasium on selles projektis pikalt osalenud rannikuvaatluste tegemisega. Igal sügisel septembris või kevadel maikuus tuleb leida koht mererannas, kus vaatlusi teha. Lihula kooli BSP projekti juhendav õpetaja on valinud selleks kohaks Puhtulaiu vaatlustornipoolse ehk lõunaranna. 

Sel sügisel osales vaatlustel meie koolipere värske õpilane Simo Linno. Ilm oli väga soe ja vaatlusteks igati sobiv. Midagi väga erilist pole rannal juhtunud, tavapärasest rohkem oli hiliseid õitsejaid nagu haisev kurereha ja käokannus. Hea on märkida, et viimastel aastatel pole veepiiril ega rannas prügi leidunud. 


laupäev, 29. august 2020

BSP projekti parimad osalejad purjetasid Läänemerel

 UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti #bsp purjeretk Soome saarestikus jätkub. Eile tähistasime koos 9 Läänemere-äärse riigi kodanikega Läänemere päeva #läänemerepäev ja osalesime bioblitzi loodusvaatlusel, õppisime tundma mere elustikku, tegime ühise vettehüppe #theplunge, vaatlesime ööliblikaid ja õppimise ära kõik merekarule olulised sõlmed. Toetab KIK, korraldab Tartu loodusmaja, purjeretke viib läbi STA Estonia TTÜ Eesti Mereakadeemia abiga. Hoidke merd ja olge terved! Tervitused Vesta pardalt, Gedy Matisen.

Lihula kooli esindas pardal ja uuris mereelustikku rannal Silver Nikkel.


pühapäev, 7. juuni 2020

Noored euroopa metsades

Alates aastast 2010 on Lihula gümnaasium osalenud metsanduslikul viktoriinil Noored Euroopa Metsades. Viktoriin tähendab inglise keele oskuse arendamist ja Euroopa riikide metsanduse tundma õppimist. Õpilased moodustavad kolmeliikmelised võistkonnad ja registreerivad endid ise veebikeskkonnas Eesti Metsaseltsi lehel. Samal lehel on ka inglise keeles metsanduse õppematerjalid 20 Euroopa riigi kohta. Õpetaja juhendamisel tutvutakse materjalidega ja jaotatakse võiskonnaliikmete vahel ülesanded.
Võitlus toimub kolmes voorus: esimeses vastatakse veebis 50 küsimusele ja saadud punktide alusel kutsutakse õpilased riiklikku finaali võistlema metsas ja tõestama plakatikonkursiga inglise keele oskust. Seejärel selgub Eestit esindav kool ja meeskond, kes sõidab Euroopasse võistlema.

Kümneaastase usina töö tulemusel on igal aastal viktoriinitulemused järjest paranenud. 2016.,
2018., 2019. ja 2020. oleme kutsutud olnud vabariiklikku finaali Luual või Järvseljal.
Võistkonnal Lepatriinud oli võimalus 2 aastat järjest olla finaalvõistlusel. Need väga tublid õpilased olid Jana, Liisa ja Iris.

Tulemused finaalis:

VII koht Hapnejad,  Õnnela Lilleoja, Helerin Leemets, Erik Mikkus 122,02/150, Luual 2016

IX-X koht Lepatriinud Jana, Iris, Liisa                   27,5 50-st, aastal 2018, Järvseljal

VI koht Lepatriinud Jana, Iris, Liisa                     23.7 , 40-st, aastal 2019, Järvseljal
IX koht GES, Eliise, Inga-Garmen, Svea            20.00, 40-st, aastal 2019, Järvseljal

10 koht, Mürgised, Katrin, Hanna, Eglyd         43.5 punkti 60-st  aastal 2020 (veebivõistlus)

Sel aastal olid eriti rasked finaalvõistluse tingimused, tuli teha poster, videod ja viktoriini jaoks palju veebilehti läbi uurida, samuti tähtaegadest kinni pidada. Kiidan õpilasi pühendusmise eest!

pühapäev, 17. mai 2020

RMK metsaviktoriin

Sel aastal tuli veebiviktoriini teha ikka sama moodi nagu eelmistel aastatel kogu klassiga vastuseid otsida ja individuaalselt isikliku koodiga vastata. Õpetaja ülesanne oli õpilased võistlusele registreerida, et igaüks saaks koodi ja need e-kooli saata.
7.-9.klassini olid kõige tublimad 9.klassi õpilased, eriti hea tulemuse sai Silver Nikkel 80 punkti võimalikust 82. Vastata oli vaja 17 küsimusele. Võistluses osales kokku 348 kooli ja 9.klass saavutas 89.koha.
Gümnaasiumiastmes osales 50 kooli ja meie kooli õpilastest oli parim Katrin Veek. 1.klass sai 13.koha, 11. klass 15. ja 10.klass 23. koha.

esmaspäev, 27. aprill 2020

Keskkonnaameti veeviktoriin



Märtsi lõpus pani üle 3000 õpilase proovile oma teadmised Keskkonnaameti korraldatud veebiviktoriinis "Vesi ja kliimamuutused".
Kõik küsimused olid valikvastustega ja valikus võis olla mitu õiget vastust. Seega tuli küsimustele vastamisel olla väga tähelepanelik. Kokku oli võimalik saada 72 punkti. Nädala jooksul vastati viktoriiniküsimustele 3553 korral. Osalesid õpilased 156 koolist.
Lihula Gümnaasiumist said maksimum punktisumma 6 õpilast, peamiselt 8.klassist.
Kristel Oosim
Carmen-Katriine Särak
Eliise Kolõtšev
Melani Alpius
Markus Lille
Mihkel  Sibul

reede, 21. veebruar 2020

Bioloogia olümpiaad

2.veebruaril toimus Pärnus maakondlik bioloogia olümpiaad. Osaleda sai igast klassist 2 õpilast, nende välja selgitamiseks tegin küsitluse ja kuulasin motivatsioonikõnet. Osales 10 õpilast 6. kuni 12.klassini.
Esikoha võitis juba mitmendat aastat jäjest 9.klassist Silver Nikkel, kes on kutsutud ka vabariiklikku vooru maikuus. Lii Urb 11.klassist sai teise koha ja Katrin Veek 12.klassist sai kolmanda koha. Igasti tubli tulemus vaatamata sellele, et oleme ääremaa kool. Kiidan õpilasi, kes panustasid oma vaba aega ja laupäeval võistelda pingutasid.

kolmapäev, 22. jaanuar 2020

Polaarviktoriin



  • Polaarviktoriin toimub 18.11.2019-28.01.2020. aastal, milles osaleda saavad 15-19- aastased koolinoored.
  • Polaarviktoriini internetipõhine I voor: 18.-24.11.2019. Osalejatel on vastamiseks valikvastustega küsimused Arktika ja Antarktika loodusest, keskkonnakaitsest, uurimisajaloost, majanduskasutusest ning eestlaste tegevusest polaaraladel. Vastuste otsimiseks soovitame trükiväljaandeid ja internetiallikaid.
    Osaleda saab oma õige täisnimega ja ühe korra (arvesse läheb esimene sooritus). Tulemused tehakse teatavaks 2.12.2019 osalejate ja nende juhendajate/õpetajate e-postil ning parimad vastajad saavad kutse viktoriini järgmisse vooru.
  • Lihula Gümnaasiumist osales kokku 10 õpilast, neist kaks pääses edasi. Tublid olid Lii Urb ja Timo Jairus 11.klassist.
  • Videoülesanne edasipääsenutele 2.-18.12.2019. Edasipääsenud loovad kodutööna kuni 2-minutilise video neile sobivast polaarteemalisest uurimisprojektist teaduse, ajaloo või kunsti vallast, mida nad sooviksid ekspeditsioonil koos Polaarklubi juhendajatega läbi viia. Täpsemad teemad antakse peale I vooru lõppu. Videovoorus osales Lii Urb.
    28. jaanuaril 2020 toimub Meremuuseumis Paksus Margareetas polaarviktoriini lõppvoor. Finaalis saab oma teadmisi proovile panna vastates küsimustele polaaraladest ning teha tööd kaardimaterjaliga. Oluline osa võitjate väljaselgitamisel on ka uurimisprojekti tutvustaval videol. Lii Urb võistleb finaalis!
  • Võitjad, viis parimat sõidavad teaduslikule polaarekspeditsioonile Arktikasse koos Eesti teadlastega 16.-22.03.2020.
  • Korraldavad: Eesti Meremuuseum ja Eesti Polaarklubi. Toetavad: Eesti Polaarfond, Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Albion Reisid.
  • https://meremuuseum.ee/opetajale-ja-koolile-2/polaarviktoriin-2019-2020/