pühapäev, 4. detsember 2022

Putukaõpe Pärnus

 Pernova loodusmajas on võimalik väga mitmekesine huvitegevus looduse tundma õppimiseks.

Maakondlik loodusinete koordinaator korraldas bioloogia olümpiaadi huvilistele põhikooli õpilastele õppimise võimaluse 30.novembril. Tutvuti putukat ehituse ja liigirikkusega, sai maitsta röstitud kilke.

Meie koolist osalesid Simo Linno ja Kenneth Lomp, õpetaja Marje sõidukiga.



Rändav bioloogiaklass

 Tartu Ülikool ja toetajad on mitmeid aastaid pakkunud gümnaasiumiõpilastele võimalust tutvuda moodsa laboritehnika ja laboriuuringutega. Nimelt sõidab mööda eesti kooli ringi üliõpilaste algatusel buss, nn Rändav bioklass.

Meie kooli on see buss külastanud viimati 2016.aastal. Suur rõõm oli tihedas konkurentsis saada avaldusele vastus, et sel aastal jõuame ka Lihulasse.

25.novembril toimus 10. ja 12.klassile hariv koolipäev moodsa labori sisseseade ja tööülesannetega.

Tutvuti DNA eraldamise ja geeniuuringute võimaluste ning lihtsamate etappidega. Võisteldi pipeteerimise oskuses ja kuulati teoorialoenguid. Päev algas raskete kastide tassimisega ja kestis 4 tundi.

Kõik õpilased said tunnistuse praktikumi eduka läbimise kohta ja tehti ka ühispilt.




Oataimede kasvatamine

 Kaheksandad klassid õpivad taimede organeid ja selle käigus kasvatavad põldoataimi.

Põldoataimede kasvatamine algas 7.novembril ja kestab kuu aega.

õpilastel oli valida erineva värvusega oaseemned ja kaks erinevat kasvusubstraati (köögipaber või lehtpuu saepuru). Iga nädal mõõdavad kasvatajad oma taime muutunud mõõtmeid, teevad märkmeid ja järeldusi.

NT miks minu uba ära kuivas, miks taime juur on mustaks läinud, mitu lehte on varrel, mis värvi on taim. Foto on tehtud 30.11.22



esmaspäev, 17. oktoober 2022

KESKKONNAUURINGUTE VÕISTLUSPÄEV ALAM-PEDJAL

Tartu Loodusmaja korraldas  neljapäeval, 13, oktoobril põhikooli õpilastele üle Eesti võistluspäeva Selli-Sillaotsa matkarajal.

Osaleda sai igast koolist kolm kaheliikmelist võistkonda. Teade saabus koos juhendiga 22.septembril.

,, Õppepäeva jooksul liiguvad meeskonnad Selli-Sillaotsa õpperajal ja Palupõhja külas, õpivad tundma kohalikku taimestikku, määravad õhu- ja veekvaliteeti ning vee füüsikalis-keemilisi omadusi. Mitmekülgne soos ja palumetsas looklev Selli-Sillaotsa matkarada asub Alam-Pedja looduskaitsealal. Võistlus lõpeb Palupõhja looduskoolis, kus võistlejad peavad oma kogutud andmed koondama ja graafikuna esitama. Lisaks valib iga meeskond päeva jooksul õpperajal kohatud taimedest ja seentest välja teoreetilise tooraine nö “metsarestorani” menüü tarbeks ja esitab selle fotodena žüriile.,,

Õpilased harjutasid koolis enne võistlust vee analüüside tegemist, Vernieri seadmete kasutamist, söödavate seente ja taimede tundmist, määrajate kasutamist.

Lihulast läksid hommikul kell 8 teele 7.klassi võistkond Mia-Ann ja Elmo, 8.klassist Katrin ja 9.klassist Simo ja Kenneth. Tagasi jõuti alles pimedas ja üsna väsinutena.

Esialgsetel andmetel saavutasid Simo ja Kenneth 2.koha.




Ranniku uurimine

 Alates 1997.aastast on Lihula kooli õpilased uurinud Läänemerega seotud randade elustikku.

Seda saab teha nii kevadel kui sügisel, vaatluslehed on koostatud BSP projekti poolt.

Sel sügisel uurisid Puhtulaiu mereranda 7.a klassi õpilased Mia-Ann ja Elmo. Saime teada, et külastajad ei prügista üldse ning madala veetaseme tõttu sai koguda ka merekarpe, mida oli siiski arvuliselt väga vähe.

Üldine ranna ja mere seisund on hea



. Vaatlusalal leidus taimeriigis mõni hiline õitsejagi.

reede, 27. mai 2022

Simo Linno võitis jälle

 Bioloogia olümpiaadi lõppvoor toimus Taevaskojas 20.05.-22.05.2022

Õpilastel tuli vastata teooriaküsimustele ja võistelda botaanikas ning zooloogias.

Simo sai vabariikliku esikoha ja tuli esimeseks ka botaanika võistlusel.

Kiidan ja tunnustan Simo põhjalikkust ja iseseisva töö oskust!

esmaspäev, 4. aprill 2022

Metskurvitsa loeng

 Matsalu rahvuspargi keskuses Penijõel toimub juba mitmendat aastat järjest Aasta linnu loeng. 2022.aasta lind on ornitoloogiaühingu poolt valitud metskurvits. Loengu pidas Jaanus Elts, kes on ise 30 aastat neppe uurinud. Ta tutvustas Eestis elavaid neppe, neid on kokku 4 liiki ja selgitas lindude rõngastamise vajadust. Lindude rände uurimiseks on mõnele pandud ka raadiosaatjaid. Metskurvits on jahilind, seega saab rändeinfot leitud rõngaste põhjal. Talvituvad need linnud Euroopas, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Inglismaal, ka Taanis. Metskurvitsate põhitoit on vihmaussid, keda ta imeliselt tundliku pika noka abil mullast üles leiab.




neljapäev, 31. märts 2022

Bioloogia olümpiaad põhikoolis

 25.märtsil toimus veebipõhine bioloogia olümpiaad. Lihula kooli arvutiklassis toimunud võistlusel osales 6. kuni 9.klassini 10 õpilast. Meie kooli läheb vabariiklikule võistlusele Tartusse esindama Simo Linno 8.b klassist.

kolmapäev, 30. märts 2022

Üleriigiline bioloogia olümpiaad Tartus

 12.-13. märtsil osalesid Eva-Maria Kastepõld ja Indrek Kivisalu Tartus bioloogialaste teadmiste võitlusel.

Osaleda tuli laborites tehtavatel katsetel ja juhendi järgi teha töid. Lisaks oli vaja vastata ka teooriavooru küsimustele. Eva-Maria saavutas 10.klasside arvestuses 6.koha, Indrek 11.klaaside hulgas 19.koha.

Vaatamata koolis labori puudumisele said õpilased võistlusel hästi hakkama. Suur tänu neile!



Läänemere viktoriin

 Rahvusvaheline Läänemere viktoriin toimus 9. korda veebruaris ja vastata tuli inglise keeles.

https://bsp.tartuloodusmaja.ee/veebiviktoriin/ sellelt lehelt saab vaadata viktoriinide küsimusi.

Meie koolist sai auhinna Madis Ääremann.

Viktoriini korraldas Tartu Loodusmaja



Bioloogia olümpiaad gümnaasiumile

 21.jaanuaril toimus veebipõhine teadmiste võrdlus maakonna tasandil. Vastama asusid 5 julget õpilast: Alvar Nikkel, Eva- Maria Kastepõld, Indrek Kivisalu, Karoliina Bachaus ja Andri Lobjakas.

Esindatud olid kõik kolm gümnaasiumiklassi, 2-2-1. Küsimusi oli nii gümnaasiumi kursuste kui ka silma- ringi puudutavatel teemadel.

Tulemus oli järgmine: Eva-Maria kutsuti vabariiklikku vooru võistlema 10.klasside arvestuses ja Indrek 11.klasside arvestuses.